Už známe planety podobné zemi, známe asi 300 obřích planet u okolních hvězd a vědci přehodnotili výpočty pravděpodobnosti existence mimozemských civilizací. Podle nových poznatků jich bude v naší galaxii nejméně 360, nejvíce pak 38 tisíc. Pravda bude někde mezi tím. Proč se oficielně s námi žádná z nich nekontaktovala?

Asi by jsme se měli podívat do zrcadla na svuj obraz:

Civilizační cíl naší společnosti – růst spotřeby, pokud možno stálý.

Komunikace: neexistuje fungujicí světová vláda, lidská rasa se neumí domluvit ani v jednom kontinentu. Jediný kontinent s jednou vládou je Austrálie.

Náboženství: Většina lidí předpokládá, že Bůh je jejich dobromyslným asistentem, který se má přetrhovat v plnění jejich soukromých přání. Primitivně si většina lidí myslí, že Bůh je dobrý a vývoj vede k nutnému dobru (v extrému až k výrokům „oni jsou vyvinutí tak nemohou být zlý“). Všichni se shodnou v jedinečném významu člověka pro boha, hlavní světové náboženství by existence mimozemského inteligentního života uvrhla do zmatku. Patrně by to všechno hodili do pekelného kotlíku démonů.

Průměrná vyspělost jedinců: průměrný jedinec se oddává každodenně nějaké viceméně samoúčelné činnosti označované jako práce. Je schopen přečíst kratší písemné texty, jeho schopnost psát obyčejně končí u schopnosti vyplnit dotazník a podepsat se. Zpravidla si nepamatuje události starší tří (starší vzpomínky při rozhodování vypouští) let a už vůbec si není vědom událostí, které nezažil (generace si nepředávají zkušenosti). Běžný jedinec se snaží nebýt za nic odpovědný.

No řekněte sami – vy jako mimozemštani by jste takovou civilizaci kontaktovali? Dokud lidi neodloží své představy boha jako jejich zaprděného nutně dobrého pomocníčka, nejsou na kontakt s jinou civilizací připraveni. Bůh je Universum, skrytou příčinou a původcem všeho, je vzdálený veškeré dualitě dobrého a zlého. On pouze jako Bůh projevený  Je a jako Bůh neprojevený Není. O člověka se ovšem vůbec nezajimá, to je starostí jiných bytostí(osobních božstev) než samotného Boha-Univerza. Kdy to konečně lidi pochopí?