Asi před měsíce jsem ponocoval a pařil u compu. Pokoj se mnou sdílejí naše dvě kočky – moje kočka Gari a její odrostlé kotě Prcek, který je už mnohem větší než je jeho máti. Kočky si umí otvírat okno a tak mi celou noc courají ven a zase dovnitř. Jen zavírat se ještě nenaučili. A tak jsem v noci koukal, která z našich čičin se to vrací z výletu ven a nestačil jsem se divit. Oknem do pokoje na mně čuměl mýval a vůbec nevypadal, že by se mu chtělo jít zpátky do noci. Zeptal jsem se ho, co mi sem leze…neodpověděl, jen zafuněl a neochotně vypadnul do noci.
Myslíte si, že to neni možný? Že mývali u nás nežijou? Kdepak, příroda se mění. Za druhé světové války pár mývalu bylo vypuštěno a další utekli z chovů v Německu. Podle zpráv se tam namnožili na pár milionů a v roce 2007 jsou zprávy o jejich pronikání do Polska. Nemají tu žádný nepřátele a skvěle umí zneužívat člověka, vykradou popelnice i spíže, ubytujou se na půdě a vlezou skoro všude. Brzo si nepořídíte medvídka mývala, ale mýval si pořídí vás.
Příroda se mění velmi, zmizeli vrabci, přišli do měst straky. Po lesích se nám prohání psík mývalovitý a přicházejí i mývali. V potocích místo vyder potkáte norky a nutrie. Na místa, kde žili raci napochodovali jejich čínský příbuzný. Další generace by si asi měly změnit pěkných pár stránek v učebnicích bižule.

Mýval mně navštívil 5.4.2010