Pokud se zajímáte o alternativní možnosti k současné „normální“ společnosti, popravdě moc možností není. Jde většinou o alternativně žijící páry složitě se protloukající životem. Nejdále z mně známých komunit se rozvinulo patrně společenství v Zaježové u Zvolena. http://www.zajezka.sk/ Navštívil jsem je před 5 lety a měl z návštěvy hodně dobrý dojem. Tolerantní lidi i když vycházejí hodně z křesťanského konceptu, fungují od roku 1991 a přirozeným způsobem se komunita zvětšuje – z původního statku se oddělují dvojice, které si kupují usedlosti v okolí a společně budují kulturní centra komunity pro workshopy a přednášky.
Mírně mně vadil důraz na vegetariánství (ale potkal jsem tam i pár lidí, kteří chovali hospodářské zvířata pro pokrytí své potřeby, ovšem byli tak trochu na okraji komunity). Taky je to společenství silně orientovaný na jednoduchý venkovský život. Potkal jsem tam bylinkáře, řezbáře, kamnáře… Ekonomicky komunitě pomáhá provoz třídírny odpadů z okolí. Komunitě se daří provozovat i vlastní školu.

Na webových stránkách je sympatický, že i když žijí jednoduchým životem, seznamují své děti s moderními technologiemi i internetem. Udělali k tomu zajímavou příručku, který může být přínosem i pro řadu normálních škol:http://www.zajezka.sk/zaujimavosti.htm