Oči velkého démona Valy barvou a tvarem podobající se květu modré lilie se přeměnily v modré safíry a dopadly na svatou půdu Srílanky a okolní jižní Asie.

Nejcennější safíry jsou bez bublinek a znečištění, prasklin a škrábanců, mající rovnoměrnou barvu. Střední ceny jsou safíry se zeleným nebo fialovým nádechem, mírně našedlé nebo mírně temné nebo vybarvené světle modré jako nebe. Safíry hodně temné nebo světlé, nestejné barvy nebo mající šedý nádech, vnitřní inkluze, vnější prohlubně, s viditelnými černymi tečkami a vnitřními prasklinami jsou nejnižší kvality.
Safíry slabě zářící jsou jen málo použitelné a bez hodnoty.
Nejcennější ze všech safírů je maháníla, který, když je ponořen do 100 násobku své váhy mléka, zbarví mléko do modrého odstínu.
Astrologicky je dobrý safír srovnatelný se dobrým rubínem, ale cenově má čtvrtinovou hodnotu. Jeho planetou je Saturn, znamení Kozoroha. Působí prohloubení meditace a usnadňuje dosažení vyšších duchovních stavů. Zklidňuje a čistí mysl.
Částečně může být nahražen akvamarínem, ametystem a tyrkysem.

Safír Níla kámen nyní těžěný v Kalinga(nový název Orísy v západní části Bengálska) a Cejlonu.Je dvou druhů-Džalaníla a Indraníla,přičemž druhý je kvalitnější.Safír který je poměrně světlý a vydává bílou záři z vnitřku je Džalaníla,Indraníla je ve srovnání tmavší a vydává černou záři z vnitřku.Džalaníla vydávajicí červené světlo se nazývá Racta gandhi nebo Rakta mukhi níla(odlesk krve,safír krvavé tváře).Ten je nejlepší z Džala nílas.

Vlastnosti dobrého Indraníla: stejmoměrný lesk,je tmavy,jednolité hmoty,průhledný,kulatý,lehky, se hrou světla uvnitř.druhy džalanílas:Džalaníla je sedm druhů: Který je smíšem z 5 barev,který je v půlce z 1 barvy a v druhé z 5 barev,který se neprojevuje majíce olejovitý povrch,který je světlý,který hraje červenou barvou zevnitř,který je plochý(dle jiných pramenů potažený povlakem nebo potažený povlakem a stlačený(jako rýžové zrno),který je malé velikosti.

Safír měděné barvy je nepřípustný.Jiné prameny ho jmenují padmarádža – král oranžového lotosu a nahrazují s ním ohnivý opál,často se objevuje orientální růžovofialovy až fialový ametyst.Může se jednat o dva menší kameny:karabira a utpala(opál),které mohou mít měděnou barvu.

Duhový safír Indradžalaníla safír hrajicí uvnitř duhou je velmi cenný a vzácný ve světě.Velký safír který má tak modrou barvu že září v stonásobku mléka modrou barvou se nazývá Mahá níla neboli Velký safír.

Užití:Safír drahý vybroušený nebo z něj vyrobená voda léčí astma,kašel,je výživný,Postavený na světlo luny mírní 3 dóšas, dává velkou sílu trávení,ničí malarii,černé horečky,vyrážky, zmírňuje všechny depresivní sklony mysli,rozdrcený modrý safír ve vodě nebo jako prášek hladký jak vadžam lze podat ustně, obvykle s medem,šlehačkou,nápojem z rýže nebo betelových listů, léčí všechny druhy horeček,epilepsii,mozkovou slabost,sklony k ší- lenství,ničí visamadšvara,malarii,černé horečky,černý kašel,vyráž ky,neřestné sklony mysli,bhasma-pasta při nemocích pocházejicích z zlého postavení saturna, nemoci jako dna, revmatizmus, bolest kloubů, křečovité bolesti,neurotické bolesti,slabosti,na revmatizmus též koupele ve vodě v které byli celý den ponořeny safíry.

Pro bráhmany průzračně modrý,kčatrije s červeným světlem,vaišju tmavě modrý a šudru s černým nádechem.

Odložením dobrého safíry ztratí nositel sílu,nosíli jej ,přináší mu vyplnění jakéhokoli lidského přání,zdraví,dlouhověkost,bohat- ství,štěstí,úspšch,dobrou pověst a slávu,vrací též ztracené bohatství a majetek.Špatný safír je příčinou mnoha nemocí,máli na sobě bílé linky je špatný pro zrak,mléčný kámen bere majetek, totéž kámen s prasklinami(nehody),dvoubarevný kámen přináší nepřátelské okolí,kámen v drůze přinááší nežidy a žaludeční vředy,neživý a bez lesku přináší úzkost a tíseň z blízkého okolí.

Safír ponořený do vody měli použíti bojovníci Rámy po kousnutí štíra a účinek jedu byl vyhlazen,nošen jako talisman chrání před zlými duchy,nositel safíru je varován změnou barvy před nepřáteli, chráněn před zlými sny.Voda z něj působí proti štířímu jedu,chrání před zlými duchy.Nakládán do vody z čínské rúže,vody Kévra a muškala.