Žlutý safír se nazývá Pušparága,(orient. topaz a leukosafír)bílý pušparaga (leukosafír) bráhmanům, kšatrija růžový (orient. ametyst) vaišjům žlutý a šudrům černý, jsou ale často zaměňovány. Je to kámen Jupitera Vrhaspatiho,obětníka bohů,znamená osm dobrých kvalit,roztočený květ,má být jemný jako plsť,hebký,když se položí na dlaň,čirý a čistý,vrhajicí odlesky světla,nesmí mít v sobě bublinky a skvrny,pevný,bez jediné vady,jemně žluté barvy(Káudira květů,vyzařuje jakoby se dotýkalo sametu.Pro bráhmany je určená bílá forma.

Dává dobré zdraví,moudrost,majetek,dlouhověkost,postavení,dobré jméno,slávu,nositel je obdařen dobrými syny a vnuky,plodíli v době,kdy nosí tento kámen,ochraňuje před neviditelnými bytostmi a duchy.Tam,kde jsou překážky pro získání vhodné dívky pro manželství a naopak,získá dívka manžela dobrých kvalit nošením tohoto žlutého safíru.

Špatný je matný,bez žluté záře,na dotek hrubý jako písek, uvnitř znečištěný(rakšam),má černé bubliny jako skvrnky,nesouměrný,nahnědlý,smíšená barva žlutá a červená nebo bíložlutý.Vadné kameny jsou příčinou mnoha nemocí,kameny s prasklinami přitahují hrozbu krádeže,ztrátu lesku tvoří nepřátele,neharmonii v rodině,mléčné safíry přiitahují zranění,kámen s pavučinkou vyvolává vnitřní poruchy. Kámen s šedou a bílou barvou je škodlivý pro dobytek,s červenými tečkami ničí bohatství ,s důlky a puklinami přináší úzkost a rozpadání mysli.

Bílý safír rozdrcen ve vodě a uložen v ní po 25 dní a jsouli jeho částečky hladké jako bhasma může být vysušen a požíván,dává úlevu při zvracení,léčí činnost váju a pittam,tzv trávicího traktu a plic,je užíván při pálení žáhy, žaludku, nechutenství, vyrážkách a lepře. Meditace na prázdnotu mysli.