Popsáno je 7 vlastností dobrého smaragdu:zelené barvy,těžký,jemný na dotek(měkký),vyzařující paprsky,hladký,jasnýn a odpovídajicí váhy(hustý).

Špatný smaragd je běložlutý,drsný,modravý,šedočerný, svítící(slídou,prorostlý slídou),mdle utvořený,nepěkný,černý až hrubý.

Užití smaragdu Smaragd,náležitě zpopelněn,může léčit horečky, nauseu(zvracení), otravy, astma, nerovnováhu tří dóšas(poruchy jaterní), poruchy trávení(dává sílu,nechutenství), žloutenka, (alerg.)vyrážky, anémii a otoky těla (z poruch lymfatického systému), nervové a ženské obtíže vytváří životní sílu. Roste jeho těžba pro použití jako protijedu při všech otravách. Otravy vysoce jedovatými hady,neléčitelné všemi druhy zaříkání a rostlinných léků,mohou být léčeny smaragdem,(správně zpopelnělým).

Smaragd výborné kvality je silně zelený,měkkého světla a celý se třpytící s paprsky pronikajicími zevnitř,vypadá uvnitř jako plný zlatého prachu.Má charakteristickou strukturu a jednotnou barvu.Nemá lehkou váhu,sluneční paprsky odráží a osvětlí tak místnost,přičemž dává svojí zelenou barvu podobně jak svůj třpyt. V podobě třpytu krásné zelené trávy přináší vývěr světla.To velmi čistí mysl.

Ověření pravosti smaragdu: pravost smaragdu je ověřována odborníkem třením s kouskem kamene.Když postupujeme takto a je porušen kámen,je to sklo.To není v případě pravého smaragdu.Smaragd je zkoušen škráábáním s kovovým hrotem a zanecháváním čáry.Takto způsobuje pravý smaragd voskový lesk,který u umělýho působí ztrátu třpytu.Smaragd přerušený jiným smaragdem nemá být nošen nebo kupován.Puttika(peridot) ztrácí třpyt jeli třen s kouskem hedvábné látky,která u pravého smaragdu třpyt nechává.Zvážením a zjištěním objemu ponořením do vody se zjistí hustota,která se nesmí odlišovat od hustoty smaragdu. Některé bhallata(kameny které mají stejnou barvu a jiné rysy než smaragd)mohou napodobovat podobou a tvary pravý smaragd.Rozdíly mezi těmito kameny a smaragdem mohou být ve větší čistotě barvy smaragdu.

Rozdrcený v růžové nebo kéwra vodě užívá se při potížích lymfy,nemocech močových cest a srdce hlavně nervového původu,pasta je chladící, zlepšují chuť,léčí nemoci žlučníku a srdce,které stabiluzuje,harmonizuje celý organismus.Smaragd dobré kvality dává dobré zdraví a silné tělo,obdařuje moudrostí a inteligencí,přináší bohatství a úspěch,obdařuje nositele dobrými dětmi,chrání před pohledem zlého oka,zlými duchy a špatným vyzařováním,léčí a dává ochranu před epilepsií,šílenstvím, zlepšuje zrak, léčí tzv.mokré sny-děsivé sny doprovázené nadměrným pocením,neustálým pocitem hrůzy,nošený tělotnou ženou přináší bezpečí a klidné donošení plodu.

Nedobrý smaragd přináší nositeli zranění,odpírá štěstí ze strany rodičů,přináší mu úzkost a odpírá radost a štěstí a poškozuje zrak