Perla je chladivá,sílící zrak,dávajicí sílu a výživná,svírajicí, sladká,zvyšujicí krásu a přitažlivost ženy.Zmírňuje váju a pittam, je účinná při kašli,astma,zvyšuje sílu trávení.Tvoří krásu,vitalitu a dlouhý život.Je projímavá a účinná při zánětech a zápalech a jedech pitá ve víně.Perly mořské tvoří sílu trávení a zmírňuje všechny nemoci trávení.přášek posiluje srdce,léčí všechny poruchy z přemíry váta,kapha,pitta.je výborná při nedosatattku váju v těle,jako pasta.Dobrá a nepoškozená perla je rozdrcena,položena po 11 dnů ve vodě,po nabobtnání je vysušena a pitá v červeném nebo bílém víně jako medicína,popel z prely zabijí žár,je sladký,výborný pro oči,rozvádí energii po těle a prodlužuje život,léčí tuberkulózu,hubnutí těla,trvalou opakujicí se horečku,kašel,dýchací obtíže,bušení srdce,vysoký krevní tlak,srdeční nemoci všeho druhu,vyčerpanost a sexuelní vysílení.

Rozlišujeme perly :Sloní,žabí,kančí,lasturová,rybí,ustřicová a bambusová.

Sloní je ušlechtilého původu pro ty,kdo mají descendent v Airavata(panujicím v souhvězdí Swarga),a narozeným v neděli nebo pondělí s měsícem poblíž hvězdy Pušja(v znamení raka)nebo šrávana (v znamení kozoroha) v části roku od zimního do letního slunovratu, a v době zatmění slunce nebo měsíce.Různě se nachází sloní perly různých tvarů a velikostí. Jsou velmi zářící, nejsou ceněné,neboť mají dírky.Dává syny,vítěztví a odolnost vůči nemocem,panuje dětem.Jsou to potomci nebeských slonůl Airavaty.

Chvějící se perla je krásná,modře zářící,vysokého lesku.Je ve třech různých velikostech-plané švestky,plodu amalaki a zrna gunji.Test pravosti této perly je:dej ji ve stříbrné nádobě na čistý kousek otevřené země.Jeli to pravá chvějící se perla,začne brzy poté pršet,jinak ne.

Rybí perla je velká jako plod gunja,roste v mládí v hlubokém oceá- nu,má lehkou váhu a barvu květu patala.Není tak zářící a je velmi kulatá,podobá se rybímu oku.Posvátná,obdařená schopnostmi a velké velikosti.roste v středním oceánu.

Kančí perla vypadá jako zub kance.Toto perla přináší měsíční paprsky.Ovládá různé zásluhy.

Bambusová perla nacházejicí se v rostlině bambusu přináší měsíční paprsky,je nazelenale bílé barvy(což ji rozlišuje od vansalochana,cukrově bílé hmoty nacházejicí se někdy v bambusu). Vansalochana je měkká a lehká,zatímco bambusová perla je tvrdá a těžká.

Lasturová perla tvořící se v lasturách je bílá jako měsíc,kulatá,zářící a krásná,je velká jako švestka a někdy jako vejce holuba.

Žabí perla nacházejicí se někdy v hlavě žab je podobná chvějicí (snake) perle.

Ustřicová perla kapky deště,padajicí z mraků v době kdy je slunce ve znamení swati-vah,jestliže dopadne na ustřici,začne se v té chvíli tvořit perla v lastuře.

Všechny druhy perel tak rostou v lasturách a ulitách.Perly rostoucí v oceánu(lasturové,ustřicové)posilujicí a působící na nemoci zažívacích orgánů.

Třídění perel podle barvy:nejlepší jsou čisté,bílé,zářící,těžké. Druhé třídy jsou zatmavlé,osmahlé a zářící,třetí třídy jsou světle žluté,jako manazané olejem,bílé a zářící,čtvrté třídy jsou bílé,malé,silné a s černým leskem.

Vlastnosti dobré perly:poutajicí zrak,bílá,světlá,jakoby potřená olejem,zářící jak sluneční paprsky,velká,chválená diváky,čistáá jak voda a kulatá.

Špatná perla:drsná,bez záře,tmavě zbarvená,mající barvu mědi,podobajicí se soli,napůl bílá,ošklivá a plná hrbolků.Otvory v perlách z lastur by neměli být,jsou-li snižují cenu.

Tmavá perla přísluší Višnuovy,barvy měsíce Indrovi,žlutá Varunovi,černá Jamovi,červená Vájuovy,Zářící jako oheň Agnimu.Ničí zlé vyzařování,přináší štěstí,dívky jej nosí při svatbě-nese společný život a chrání je před vdovstvím.Nejlepší perla je bohyně Lakšmí,nese dlouhý život a rozpuštění hříchů.Perla dává životní sílu a inteligenci,slávu,úspěch,jméno, rodinu.Bílá je bráhmanská nese dobrou pověst,červená kšatrijská nese interigenci,vaišjovská žlutá nese bohatství,šúdrovská s modrým nádechem nese štěstí.

Perla léčí tuberkulózu,spalničky,zanícené zranění,duševní neklid.

POŠKOZENÍ:skvrna vypadajicí jako otvor nese lepru,skvrna jako oko ryby ztrátu dětí,perla bez lesku krátký život,perla jako korál bídu,plochá perla špatné jméno,s 3 rohy smůlu a neštěstí,podlouhlá činí hlupákem a idiotem,ulomená část krátí život,odloupnutá část kulatého tvaru ztrátu výdělku a bohatství.Nevhodné jsou trhlinky,čáry na povrchu,černé znamínko, skvrnky horniny uprostřed,dřevo.