volně podle indického alchymistického spisu Rasa džala nidhi
Ratnas (drahokamy)

Drahokamy jsou vzácné kameny. Nejlepší z nich jsou tyto: Vadžram=diamant, Marakata=smaragd, Manikjam=rubín, Mukta=perla, Níla-mani=safír, Gómédha=zirkon, Vaidurjam=orientální kočičí oko, dagdha-hirakam nebo vaikrantam=granát, Spahtika=křišťál, čandra-kántam=měsíční kámen, surja-kántam=sluneční kámen, Pravalam=korál, Karkétam=chrysoberyl nebo chrysolit, Pusparága=topaz, Rádžavarta=lapis lazuli a bhišmakam=dítě protijedového bílého křemene. Tyto kameny se užívají v přípravcích rasajány.

Tyto jsou upa-ratnas neboli menší drahokamy: Palanka=onyx, Rudhiram=karneol, Puttika peridot nebo lahvově zelený kámen, Turkšajam (turmalín?)biraja nebo peroja,Pilu=jadeit Upalam=opál,chalcedon,achát a sáugandhikam=spinel.Všechny tyto ratnas a uparatnas se s úspěchem užívají k léčení a prevenci nemocí a stáří.

Pět kamenů

Těchto pět kamenů se cení nejvýše z drahokamů:padma-raga=rubín, indra-níla=safír, puspa-raga=topas a hiraka=diamant.Nejčastěji se používá safír,diamant,rubín,perla a korál.
Drahokamy příslušejicí k planetám

Manikja=rubín,mucta=perla,pravala=korál,turkšja=smaragd,puspa-rága =topaz,hiraka=diamant,níla-mani=safír,góméda=zirkon a váidurjam= orientální kočičí oko.Ty jsou hlavními kameny 9 planet:Slunce, Měsíc,Mars,Merkur,Jupiter,Venuše,Saturn,Ráhu =Dračí hlava a Kétu =Dračí ocas.
Drahokamy vhodné k užití

Jen kameny vynikajicí kvality mohou být použity v alchimistických preparátech,v lécích k léčení nemocí a stáří,přináší štěstí (užíváno též knězi,astrology atd),užívá se jeden vlastní kámen v šperku k získání zdraví a štěstí,používá se zlato.Kámen špatné kvality ztrácí tyto vlastnosti.

Obecné vlastnosti všech drahokamů

Jsou projímavé, osvěžujicí, svíravé, ničící tloušťku,zlepšujicí vidění, ničící neřesti a neštěstí.

Vady drahokamů obecně

Je pět chyb drahokamů vcelku: nečistoty, praskliny, tečky, čáry teček a bubliny. Kameny se prohlížejí nemají-li ve své hmotě tato poškození, když jsou ponořeny ve vodě.

Mala-špína, nečistota, bindu-skvrna, rékha-čára, linie, trassan-ztráta a nepřítomnost lesku, kahápada-kraví noha.

Vady jichž je žádoucí se vyvarovat:užívání poškozených drahokamů způsobuje neštěstí jako zničení přáteství a blahobytu,vězení apod.Tak jako se člověk urozeného původu ničí,přijde-li mezi lidi nízkého původu a dav,tak příznivý efekt dobrého kamene mizí spojením s kamenem špatným

* Slunce – Surja
o Rubín
o Rubelit – dává sílu k prosazení se
o Pyrop – léčí srdce, zvyšuje duchovní síly
o Sluneční kámen -
* Luna
o Perla
o Chalcedon
o Bílý opál
o Achát
o Měsíční kámen
* Merkur
o Smaragd
o Verdelit
o Olivín
o Malachyt
o Tyrkys
o Amazonit
* Venuše
o Diamant
o Křišťál
o Mažmarovské démanty
o Čirý turmalín
o Hyalit
* Mars
o Červený korál
o Karneol
o Červený jaspis
o Almandin
* Jupiter
o Žlutý safír
o Žlutý topaz
o Citrín
o Sluneční beryl
* Saturn
o Safír
o Indigolit
o Ametyst
o Obsidián
o Morion
o Onyx
* Ráhu
o Medový zirkon
o Hesonit
* Kétu
o Tygří a kočičí oko
o Sokolí oko
o Býčí oko
o Indonéské tektity